Balasu Dündaralp ile Sağlıklı Yaşam ve Moda Üzerine Duygu Güleş Özel Röportajı  

0 109

- Advertisement -

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Balasu Dündaralp ile Sağlıklı Yaşam ve Moda Üzerine Duygu Güleş Özel Röportajı  

 

OzonLabs Yaşam Bilimleri Kurucusu, Türk iş kadını ve girişimci.Daha ilk karşılaşmada cildindeki ışıltı ve pozitif enerjisiyle göz kamaştıran Balasu Dündaralp ile sağlık,güzellik,bakım,moda ve yaşamla ilgili keyifli bir röportaj yaptık.

 

Açıkçası gördüğünüz gibi karşısınızdayım. 82’de Istanbul’da dünyaya gelmiş ve hemencecik Izmir’e yerleşmiş, 18 yaşına kadar da İzmir havası solumuş biriyim. Kendimi çok şanslı görüyorum.Rahat ama bir o kadar da tasasız insanların arasında büyüdüm. Eğitim hayatım boyunca biraz asi bir yapım vardı. Ders denen olgu bana göre değildi ve andımızı değil Istiklal Marşı’nı okumayı severdim. Ülkemi, ülkemin güzel insanlarını bu toprakları çok sevmemin de bir çok nedeninden biri babamın sürekli gittiği iş seyahatlerine beni de götürmesiydi. Okulu asmak babama ve bana göre çok eğlenceliydi. Bana uzaydan kuantumdan, ışık yılından ve radyoaktivitenin ne olduğundan iş seyahatlerinde Tracy Chapman’in dolu dolu melodileri arasında anlatırdı. Yıl 2000 olduğunda Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünü kazanan bir öğrenciydim. Açıkçası kazandığım anda bir tarihçi olacağımı zannederken ani bir kararla Psikoloji yan dal da yapmalıyım diye düşündüm ama bu da yeterli gelmeyecekti. Mezuniyetin ardından 2006’da uzun ve özgür bir Ankara’da üniversite hayatının ardından çok güzel arkadaşlıklar ve bir çevreyi geride bırakarak Istanbul’a çalışmaya geldim. Bir çok uluslar arası şirkette tercümanlık da dahil olmak üzere finans, pazarlama ve CEO asistanlığı yaptığım bir sürü tecrübeyi edindim. Sonra içimdeki pozitif bilimler aşkının hiç sönmediğini ve bunun üzerine eğitimimi tamamlamam gerektiğini anlamış bir insan olarak uzaktan öğrenimle Diabetes Mellitus doktorasına başladım. Hiç alt yapım yok denemezdi çünkü medical science alanında oldukça fazla okuyordum ve çok meraklıydım. Bu süreç içinde 2008’de Ozon molekülü ile tanıştım ve bir daha  hiç ayrılmadık.  OzonLabs Yaşam Bilimleri şirketini kurduğumda Ozon molekülü ve diabet hastalarında Ozonlandırılmış Oleik Asit kullanımları konusunda bir çok üniversitenin kliniklerine seminer vermeye başlamıştım. Sonra çok değerli hocalar ile çalışmanın avantajları, bir çok hastaya multi disipliner tedavi süreçleri içinde OzonLabs ile umut vermiş olmanın gururunu yaşadım. Hala tedavi ettiğim hastaların duası ve enerjisi ile yol aldığımızın farkındalığı ile hayatımın sonuna kadar başlayacak bir eğlencenin kapısında insanların iş olarak adlandırdığı ve benimse kendimi müthiş enerjisine kaptırdığım bir ortamda çalışıyorum. Tabi bazen buna çalışmak değil, varlık sebebim de diyorum.

Halen Ankara’da ve Istanbul’da müthiş bir ekiple yola devam ediyoruz.


OzonLabs hakkında ;

Aktif Ozon molekülünün sırları ünlü bilim insanı Nicola Tesla’dan bu yana daha çok araştırma konusu olmuştur. Üzerine çeşitli klinik çalışmalar ile ozonlandırılmış oleik asit ya da bilinen ismi ozonlandırılmış yağ ile kronik yaralarda akut iyileşme sonuçları alınmış olan bu bileşik bugün bir çok hastanın dermatolojiden, genel cerrahiye, radyasyon onkolojisinden ortopediye kadar geniş bir alanda faydalandığı bir içerik haline gelmiştir. OzonLabs ile çok cesaretlendik ve konunun ciddiyeti ile hem klinik tarafta hem de dermo-kozmetikte epey yol aldık. Diabet hastalarının iyileşmeyen yaraları ve dolaşım bozukluğu nedeniyle vücutlarının çeşitli bölgelerinde ortayan çıkan yaralar nedeniyle yaşam kalitesi bozulan hastalara , evde yatan hastalara bir umut olduğumuzu söylersem asla mübalağa etmiş sayılmam. Uzun soluklu ve meşakkatli tedavi protokollerini kısaltan ve hekimlerin de yeni kullanım alanları bulduğu OzonLabs topikal ozon serumunu bu dansitede üreten dünyadaki üç firmadan biriyiz. Muhadillerimiz Japonya ve Italya’da üretim yapıyor. Umuyoruz ileride çok daha masif olarak büyüteceğimiz laboratuvarımız akıllı moleküller üzerine farklı ürün gamları ile piyasada bir çok kişinin umudu ve istihdamı olmaya devam edecek.

 

Bitmeyen ışığınızı ve enerjinizi neye borçlusunuz?

 

Bitmeyen ışık sizin gördüğünüz ışık ve siz onu görebildiğiniz için. Bu anlamda böyle düşünen ve hisseden herkes benimle aynı enerji seviyesini yakalayabilmiş ve bunu borçlu olduğumuz tek şey sinerjik ve simbiyotik yardım felsefesidir. OzonLabs Yaşam Bilimleri sayesinde geceleri arayan ve yardım isteyen hiç kimseyi geri çevirmeyecek kadar kalpten ama bir o kadar da Allah’ın bize bu misyonu verdiğini düşünerek çalışıyoruz. Bana göre makamların tek sahibi odur ve biz sadece onun yol gösterdiği yere gidiyor ve görevimizi yapıyoruz. Tabi belki bu süreçte yaşadığımız içsel yolculukta kimine göre güzelleşiyoruz, kimine göre ışıldıyoruz. Fikrimce ışıltı bir enerjidir. Hepimiz yıldızları ve parıldayan şeyleri takip ediyoruz. Bu anlamda kafamı hiç öne eğmiyorum. Daima ilham alacak bir şeyler var bu evrende..Bazen bir insanın bakışı, bazen bir kedinin patisini size uzatması, bazen bir ağacın yapraklarının büyüdüğünü izlemek ve evrenin hiç bitmeyen döngüsünde bizim biyosfer olarak adlandırdığımız bu yaşam alanında sizin de bir aidiyet ve amacınız olduğunu anlamak.Tüm meseleye bu açıdan bakınca ben değil biz oluyoruz ve her şeyin enerjisi ile gençleşiyoruz.

 

Güzellik sırlarınızı öğrenebilir miyiz?

 

Elbette. Sır yok aslında. OzonLabs var. Genetik haritam iyi ancak 36 yaşında bir kadının biyolojik yaşının 25 görünmesi ve kimine göre 20 olması için ilk düşündüğüm şey her zaman bir sac ayağı. Beslenme, uyku, hareket. Bu üçgenin tam ortasında da düşünce bulunmakta. Düşünerek beslenir, düşünerek uyur ve düşünerek hareket edersek biyolojik saatin daha doğru işlemesi ile ilgili bir avantaj yakalayabiliriz. Beslenme konusu önemli çünkü hücrelerimiz yaşam enerji döngüsünü normal seyrinde tutabilmek için gereken tüm gliko-proteinler, yağlar ve esansiyel aminoasitlere muhtaç. Düzenli ve sağlıklı yemek yemek yapılan en iyi spor ve diyetten (aç kalarak yapılan dietler) çok daha verimli. Vücudumuz yedikçe kilo almaz. Ne yerseniz o olursunuz.  Düzgün gıdalar alırsanız düzgün bir cildiniz, bedeniniz ve düşünce yapınız olur. Uyku da hormon sekresyonunun düzeni ve beynin kendisini yenilemesi için önemli. Uykusuz günlerde çalışamadığınızı, konsantrasyon eksikliği yaşadığımızı en önemlisi enerjisiz kaldığımızı hatırlayalım. Hareket ise yine beslenme ve uyku kadar önemli. Spor salonlarında yapılan fitness ve diğer kardio egzersizlerini sevmiyorum. Hep açık havada yürürüm, esnetme ve egzersiz hareketleri çalışırım. Doğal oksijen anti-kanserojendir. Açık havada egzersiz yaparken beynin harekete adapte olacağı ritmde müzikler de dinlemek kardiyovasküler sistem ve beyin üzerinde çok etkilidir. Bakımı da ihmal etmiyoruz bu arada. Cildimizin en duyarlı ve çevre ile ilk önce temasta olan organımız olduğunu düşünürsek, onun da beslenmeye ihtiyacı var. Ben genellikle OzonLabs ile cilt maskeleri hazırlayıp cildimi canlandırıyorum. Ciltteki ölü hücrelerin uzaklaştırılması ve yeni gelecek taze hücrelere yer açılması önemli. OzonLabs ile hazırladığım bir çok maske var. Bunları da dönem dönem www.instagram.com/balasudundaralp adresinde yayınlıyorum. Kısaca güzellik sırrım bilinçli yaşamaktır, herkese tavsiye ediyorum.

 

 

Yaşadığımız dönemde güzelligi nasıl tanımlarsınız?

 

Yaşadığımız dönemde güzellik denen olgu rahatlık ve doğallık ile biyonik estetik kültürü arasında kararsız gidip geliyor. Eski dönemlerdeki saç, kıyafet ve kadınlar üzerine yüklenmiş dişilik sembolleri özellikle 1950’lerden sonra kadınların iş hayatında ben varım demesinin ardından daha da belirgin ölçüde maskülen bir duruş sergiledi. Fakat her dönem olduğu gibi genelde dünyada kabullenilmiş güzellik kavramının ilk basamağı görselde ve cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin hep sağlıklı ve ışıltılı cilt görüntüsü denebilir. Bu 1600’ler Fransasında da böyleyken aslında hala aynı. Dönemin hızlandırılmış ve bir o kadar da sedanterize edilmiş hayat tarzı içinde sade, biraz hermafrodit ancak yaşam enerjisi ile dolu kısacası bir çok zıtlığı içinde bulunduran estetik anlayışı futurist ekole bakılırsa daha da sadeleşmeye doğru gidiyor. Cinsiyetsizleştirme önümüzdeki dönemde daha da ön planda olurken, estetik ve güzellik anlayışımız aşırılıkları ya tamamen ortaya çıkaracak ya da tamamen silecek

_Doğal güzellik mi estetik mi?

 

Fibonacci yani altın oran varsa estetik kişinin güzellikteki idealizme koşu parkuru gibi bakmasından başka bir şey değil. Ancak bu parkur bir çok kalp teklemesi, yorgunluk ve parkurun sonunda hep aynı yerde koşuyormuş gibi hissettiren bir dejavu. Doğal güzellik kavramı kişiden kişiye değişebilir ancak fikrimce sabahları uyandığınızda aynadaki siz gerçekten siz mi? Referans noktamı hep makyajsız ve vücudun sağlıklı olma halinden bakarak aldığımda sorumun cevabı tabiki bakımlı bir doğal güzellik.

 

Moda ve güzellik birbirinden ayrı düşünülemez. Siz stilinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

 

 

Ben stilimi çoğunlukla casual tanımlarım. Elbise insanı olmadığımı ve bir erkek çocuğu gibi bir sürü gömlek ve spor ayakkabı ile marin modanın temsili tişörtlerini gardrobumdan ayırmam. Topuklu ayakkabılar eskidendi, artık daha çok rahatlığın ve beyaz renklerin hakim olduğu bir tarzım var. Sadelik bence Da Vinci’nin de dediği gibi gerçekten bir medeniyet seviyesi.

 

Günlük hayatınızda en çok tercih ettiğiniz parçalar nelerdir?

 

Başta çoğunlukla iş için beyaz takım elbiseler, deri çantalar ve neo-klasik spor ayakkabılar. İşim gereği çok seyahat etmek ve ayakta kalmak zorunda olmaktan dolayı çok ağır sırt çantaları yerine portatif ve deri çantalar ile ayakkabıları kombinlemeyi seviyorum. Lap top kılıfımdan, kalemliğime kadar her şey deridir ve yine sadelik ön plandadır. Tabi OzonLabs içinde çantamda her zaman yer var.

 

Kadınların güzellik uğruna yaptıkları hatalar nelerdir?

 

Amerika’da yapılan bir araştırma Amerikalı bir kadının her gün ortalama 168 farklı kimyasala maruz kaldığını göstermiştir. Bu rakam Türkiye için de farklı değil. Diş macunundan, koltuk altı perspirantlara, saç spreyinden, el bakım kremlerine, hiyjenik mendillerden parfümlere ve deterjanlara kadar temas ettiğimiz ne varsa vücudumuzda özellikle sinir ve endokrin sistem üzerinde etkileri olduğunu unutmamalıyız. Bu konu her ne kadar kozmetiğin alanına girmese de cilt sağlığı açısından önemli olduğundan, temizlik yaparken kesinlikle eldivensiz deterjanlara temas etmeyin.

Bunlara ek olarak kozmetik alanda yapılan hatalara gelince; makyaj ve güneş kremi temizliği nedir hiç dikkat etmiyoruz. Eğer kapatıcı, bb krem ve güneş koruyucu gibi

film özellikli ürünler kullanıyorsak hep düşünmemiz gereken öncelikli adım akşam eve geldiğimizde yüzümüzden bir fırça yardımı ile bu kalıntıları temizlemek ve bir canlandırıcı cilt toniği ile cildi silmek olmalı. Eğer OzonLabs edinebiliyorsanız tonik uygulamasının ardından cilt dokusuna nüfuz edecek ve cildinizi oksijenlendirerek serbest radikallerinden arındıracak. Bunun içinde yüzünüzde 12 saat bırakmanız yeterli. Genelde biz Türk kadınları güzel görünmeye çaba harcıyoruz ancak asıl boyadığımız tuval bizim yüzümüz ve ömrümüzün sonuna kadar cildimiz bizimle. Cildimizde bıraktığımız tüm güneş kremi, bb krem gibi kalıntılar güneşle temasta yeni cilt lekeleri ve akne gibi cilt endikasyonlarının oluşmasına sebebiyet veriyor. Bu yüzden temizlik, canlandırma ve bakım çok önemli. Cildimiz ışıl ışıl olsun istiyorsak bu konulara çok özen göstermeliyiz.

Kadınlara cilt bakımı için önerileriniz;

 

 

Cilt bakımı için sıralamış olduğum öneriler dışında, kullandığımız ürünlerin içeriğine çok dikkat etmeliyiz. Çoğunlukla, alkolsüz ve parabensiz ihtivadaki kozmetikler ve kapatıcı nitelikteki makyaj malzemelerinin kaliteli, kullanım tarihleri geçerli ve uygun ısıda tutulduklarından emin olmalıyız. Tabi bu koşullar tüm makyaj malzemeleri içinde aynen geçerlidir. Cilt bakımında kullanılan ürünlerin doğru zamanda ve doğru içerikler ile birlikte uygulanması ayrıca önemli. Fikrimce cilt bakımında da çok fazla kimyasal içerik kullanmamalıyız. Cildimizdeki doğal kolajenin yapısını bozmak ve keratin tabakasını kimyasallar ile çok fazla inceltmek güneşe karşı hassasiyetin artmasına ve cilt defansının düşmesine neden olabiliyor. Doğal cilt bakım önerilerim ise her zaman her cilt tipi için farklı. Instagram sayfam üzerinden kişiye özel önerilerde bulunuyorum. Okuyucular hastaya özel çözümler için bana direk mesaj gönderebilir ve uygun ürünleri öğrenebilirler.

 

OzonLabs ile yapılan pratik maske önerileriniz;

 

OzonLabs O3RSS topikal ozon serumu, cilt ve cilt altı dokuların hızlıca oksijenlenmesini ve serbest radikallerinden arındırılarak kan dolaşımının güçlendirilmesinde, güçlenen dolaşımla birlikte dokuların toparlanarak daha genç bir görünüm sağlanmasına özellikle yardımcı olan aktif ozon molekülünün gücüdür. Dolaşımın düzenli olduğu dokularda hücre yenilenmesi ve toksinler ile savaşan cildin bağışıklığı da artmaktadır. Bu anlamda bizce genç bir cilt demek sağlıklı, kan dolaşımı iyi, keratin tabakası ve tüm dokuları renk açısından parlak (çünkü hücre parlak bir yapıdadır) ve his açısından nemli, kolajen salımını dengede olan demektir. OzonLabs’i cilt bakımından gece yatmadan yüzümüzü temizleyip bir tonik yardımı ile sildikten sonra 2 pompa olarak uygulayabilir ve sabaha kadar cildimizde çalışması için bırakabiliriz. Limona alerjisi olmayanlar  özellikle kış aylarında 1 kaşık karbonat ve 5 damla OzonLabs O3RSS serum ile sprulina tabletini karıştırabilir ve ciltlerinde 20 dakika bekleterek ardından sui le yıkayıp ciltlerini canlandırabilirler. OzonLabs O3RSS cilt serumu bir kaç ay her gün kullanılabildiği gibi haftada 3 gün gece uyumadan ciltte sabaha kadar kalacak bir maske olarak da evde ve her yerde yanınızda bulunması gereken iyi bir cilt canlandırıcısıdır. Tüm bunlara ek olarak yara oksijenerasyonunda ve yatak yaralarının, diyabetik ayak ve venöz yetmezliğe bağlı oluşan kronik yaraların iyileştirilmesinde atrofiye olmuş dokuların enfeksiyonunun uzaklaştırılmasında ve post op müdahale sonrası oluşan insizyon hatlarında enfeksiyonlarının önlenerek tedavi edilmesinde kullanılan OzonLabs O3RSS topikal ozon serumu medikal alanda da kendisini yıllar içinde kanıtlayan bir ürün haline gelmiştir. Hekimlerimizin ve hastalarımızında kullanım konusundaki işbirliği sayesinde bizi bir çok hastaya ulaştıran ve tebrik eden herkese tek tek teşekkür ederiz.

 

Eklemek istedikleriniz;

 

Ozon molekülünün gücünü dünya olarak daha çok keşfedeceğimizi düşündüğüm bir yüzyıldayız. Oksijenin kaynağı ozon tabakasının önemi artarken ekoloji ve yaşadığımız biyosfer hakkında daha duyarlı oluruz. Dünyanın bir ya da bir çok nedenden dolayı termik çağa girdiği ve buzulların hızla eriyerek atmosferinin inceldiği son dönemde, bir çok habitatin yok olması tehlikesi ile karşılaşmaya hazır bir gezegen hiç birimizin başını önüne eğerek beklediği bir kader olmamalı. Genel olarak çevre ve canlı ekolojisi üzerine artacak bir bilinçlilik çerçevesinde şirketim ve şahsım adına daha çok doğadan yana fikirlere ve işbirliğine açığız. Bu alanda yapacağımız çalışmalar insan ve canlı sağlığına yönelik önlemleri ve gereklilikleri de içermektedir.  Cildimiz en büyük organımız ve onun sağlığı iç ve dış etkenlere direk bağlı. Bu anlamda cildin sağlıklı bütünlüğünü koruyabilmek ya da deformasyona uğramış parçalarını tamir edebilmek için gereken şey iyi bir bilinçlenme ve standartları sağlayabilmekten geçiyor. Diyabet şu anda dünyada savaşlardan ölen insan sayısından daha fazla insanı tehdit ediyor. Diyabete bağlı ayak ülserleri ve bunların bireylere ve toplumlara maliyeti çok ciddi rakamlara ulaşmış durumda. İnsan sağlığı her açıdan bu ve bunun gibi biyonikleşen gıdalar, bozulan ekoloji ve doğal olandan uzaklaşan maddelerin etkisi, sedanter hayat tarzı (hareketsiz yaşam) gibi nedenler ile tehlikede. En küçük yapı taşından başlayarak bilinçlendirmeli ve dünyayı teknoloji ile donatırken onun da yaşayan ve nefes alan canlı dokularını beslemeliyiz. OzonLabs Yaşam Bilimleri olarak temel düşüncemiz bunlar. Umuyoruz bilimi silahlar ve öldürmek için değil, global bir bilinçle A’dan Z’ye insanlık yararına ve nesillerin sağlıklı devamı için geliştirebiliriz.

 

Röportaj : Duygu Güleş 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

- Advertisement -

- GAR -