Buhara’da İnanç Turizmi Kapsamında Gerçekleştirilen I. Uluslararası Forum

0 37

- Advertisement -

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Buhara’da İnanç Turizmi Kapsamında Gerçekleştirilen I. Uluslararası Forum

 

Bu yıl 21-23 Şubat tarihleri arasında Buhara’da düzenlenen bu forum, ülkenin uluslararası düzeyde inanç turizmi alanındaki konumunu geliştirmek amacıyla Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’in girişimi üzerine gerçekleşti.

Etkinlik,  Turizm Kalkınma Devlet Komitesi, Bakanlar Kurulu’na bağlı Diyanet İşleri Komitesi, Özbekistan Müslümanlar Kurulu, ’’Vakıf’’ Yardımlaşma Fonu, Dışişleri Bakanlığı, Buhara Valiliği, ISESCO (Eğitim, Bilimsel ve Kültürel alanda İslam Teşkilatı) ve UNWTO (Dünya Turizm Örgütü) tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, I. Uluslararası İnanç Turizmi Forumu sırasında yabancı uzmanlarla ikili görüşmelerde bulundu.  Bununla birlikte, Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Vasil Shayhraziyev, Delhi Merkez Camii Baş İmamı Said Buhari, Mısır Temsilciler Meclisi Sosyal Uyum, Aile ve Engelliler Komitesi Başkanı Abdulhadi el-Kasabi, MATTA (Malezya Seyahat Acentaları ve Tur Operatörleri Derneği) başkan yardımcısı Akıl Yusuf, Gunadarma Üniversitesi Rektörü, Özbekistan Cumhuriyeti’nin Endonezya’daki Turizm Marka Büyükelçisi Eko Shri Margianti ve Tri Ways Traveland Tour (Singapur) Uluslararası Firmalar Genel Müdürü Ahmad Hamid ile müzakereler yapıldı.

İkili toplantılarda, ülkenin turizm potansiyelini, turistik fırsatlar ve kapasiteyi geliştirmeyi teşvik etmeye odaklanan işbirliği ve ortak projeler ele alındı. Ayrıca, İslam dünyasında Özbekistan’ın uluslararası inanç turizmi alanında en büyük merkezlerinden biri olması ve uluslararası düzeyde tanınması konusuna da vurgu yapıldı.

İmam el Buhari, İmam et-Tirmizi, Ebu Mensur Matüridi, Abdülhalık Gucdüvani, Bahaüddin Nakşibendi, Burhaneddin Merginani gibi İslam dini gelişmesine katkı yapan büyük âlimler, Muhammed Harizmî, Ahmed Fergani, Ebu Nesr Farabi, Abu Reyhan Biruni, Ebu Ali ibn-i Sina, Mahmud Zamahşeri, Mirza Uluğbey, Ali Kuşçu gibi dünya bilim tarihinde silinmez iz bırakan bilim adamları ve düşünürlerin vatanı olan Özbekistan toprağı, dünyanın her yerinden gelen turistleri İslam medeniyetinin en önemli merkezlerinden biri olarak kendine çekiyor. Başbakan Yardımcısı ’’İslam kültürünün başkenti olarak kabul edilen Kubbet-ül İslam olan Buhara, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) tarafından Buhara’nın diğer şehirlerle birlikte İslam medeniyetinin bir başkenti olduğunu belirtmekte fayda var” dedi.

Özbekistan’ın inanç turizmi merkezlerinden biri olarak tanınmasına ilişkin Buhara Deklarasyonu’nu imzalama töreni uluslararası forumda gerçekleşti.

Buhara Deklarasyonu’nun imzalanması Özbekistan tarihinde önemli bir olaydır. Uzmanlara göre, bu belgenin imzalanması bölgedeki turizm altyapısının gelişimi ve genel olarak turist akışının bu yöne evrilmesi için güçlü bir ivme kazandıracaktır.

Deklarasyon,  turizm şirketlerini destekleme, turizmde yatırım ilişkilerinin genişlemesinin yanı sıra ülkede turist sayısını artırmayı da öngörüyor.

Bununla birlikte, tanınmış Tatar bilgini ve aydını Şehabettin Mercani’nin anısına Buhara’daki Mir Arap medresesinde anıtın açılış töreni de yapıldı.

Aynı zamanda, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Rushan Abbasov ile Özbekistan Müslümanlar Kurulu Başkanı, müftü Usmonhon Alimov arasında bir toplantı yapıldı. İki taraf, işbirliğini genişletme ve özellikle de inanç turizminde işbirliğini yoğunlaştırma isteklerini dile getirdi.

Özbekistan Turizm Kalkınma Devlet Komitesi’nin basın yayın bilgisine göre, Perlis eyaleti Müftüsü Mozd Asri bin Zayn el- Abidin, Özbekistan’ın Malezya’daki inanç turizmi elçisi olarak atandı. Buhara’da gerçekleştirilen uluslararası forum dairesinde Turizm Kalkınma Devlet Komitesi Başkanı Abdulaziz Akkulov inanç turizmi elçisine sertifikayı teslim etti.

İnanç turizmi kapsamında gerçekleştirilen I. Uluslararası Forumda Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan yardımcısı Osman Tıraşçı, Delhi Merkez Camii Baş İmamı Said Buhari, Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Rushan Abbasov, Endonezya‘nın Özbekistan’daki Seyahat Acentesi Büyükelçisi Eko Sri Margianti, Mısır Temsilciler Meclisi Sosyal Dayanışma, Aile ve Engelliler Komitesi Başkanı Abdulhadi el-Kasabi de dahil olmak üzere bir kaç yabancı uzman da katıldı.

İslam Medeniyetleri Merkezi, Uluslararası İslam Akademisi, Mir Arap Medresesi, İmam Buhari ve İmam Tirmizi uluslararası araştırma merkezleri şüphesiz ki Özbekistan’ın zengin bilimsel tarihi ve mirasının incelenmesine ve desteklenmesine katkıda bulunacaktır. Forumda inanç turizmi için tarihi ve kültürel binaların yeterli olmadığı dikkate  alındığından, Özbekistan’da inanç turizmin cazibesini artırmak için yapılan teşvik çalışmalarının yanı sıra, turistlere uygun koşulların yaratılması gerektiği vurgulandı.

Yabancı ülkelerden gelen konuklar, Buhara, Semerkant ve Taşkent’in tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettiler.

Buhara’da gerçekleşen uluslararası düzeydeki forum bu alandaki ilk büyük etkinlikti, ileride bu gibi etkinliklerin düzenli olarak yapılması Özbekistan’da inanç turizminin gelişmesine katkıda bulunacak ve ülkeyi inanç turizminin ana merkezlerinden birine dönüştürecektir.

 

 

Lola Pozilova

Gazeteci

natriycarbonat@gmail.com

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

- Advertisement -

- GAR -

bedava bonus veren bahis siteleri bedava bonus