Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca ile Çamlık Festivali Üzerine

0 34

- Advertisement -

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca ile Çamlık Festivali Üzerine

 

Büyükkarıştıran Belediyesi’nin 20-21 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceği Çamlık Festivali Öncesi Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca ile Festivali konuştuk :

 

Sayın Başkanım bize festivali anlatır mısınız ?

 

Büyükkarıştıran’da birlik beraberliği sağlamak , dayanışmayı arttırmak , yaz döneminde kültür sanata dair renkli bir etkinlik oluşturma ve Büyükkarıştıran kültürünü tanıtmak amacıyla gerçekleştireceğimiz Festivalimiz Trakya’da yapılan Edirne Kırkpınar gibi , Kiraz festivali ve Kırklareli Kakava festivali gibi gelecekte marka olacak bir öneme sahip çok renkli bir festival olacak. İçerisinde kültür sanata yaşama dair pek çok detayı barındıran özgün bir festival olacak.

 

Festivalin öne çıkan diğer detayları nelerdir ?

 

Öncelikle önemsediğim bir konunun altını çizmek istiyorum. İçinde bulunduğumuz yıl soydaşlarımızın Bulgaristan zulmünden kaçışının 30.yılı. 1989 bu anlamda dikkat çekilmesi gereken bir dönem ve tarih. Bugün aradan 30 yıl geçti biz yaşananları her koşulda hatırlatmak unutturmamak istiyoruz. Bu anlamda Çamlık Festivaline  Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu başkanı Sn.Sabri Mutlu ve ona bağlı bulunan 10 farklı federasyonun davetlileri de katılacak. Bu yönüyle buna dikkat çekme anlamında da çok önemli olacak festivalimiz.

 

Festivalde başka neler olacak ?

 

Festival 20-21 Temmuz Büyükkarıştıran Çamlık alanında gerçekleştirilecek. Özellikle Trakya Bölgesinde Uluslararası yönü ile dikkat çeken festivalde Romanya ve Bulgaristan Foklor Ekipleri dans gösterileri gerçekleştirecek. Birbirinden değerli sanatçılar dans ekipleri  birbiri ardına izleyenlerle buluşacak. Salih Adıbüyük  ,  Burçin yıldız  şarkılar seslendirecek. Devran Müzik, Türkiye Dans Hiphop, Trakya Dans Anadolu Ateşi,  Dans gösterileriyle renk katacak. Şair ozan Mehmet Serbest ve Bulgaristan Ozanlar Grubu Trakya ozanlık geleneğini festivale gelenlere aktaracak. Bulgaristan Topolovgr belediyesi folklor grubu, Romanya pitheşti, Şehri Sanat Akademi folklor grubu ve gurup Negula festivale renk katacaklar. Dolu dolu geçecek festival birbirinden renkli etkinliklere de sahne olacak. Piknik, Çuval Yarışı, Uçurtma tasarım yarışmaları, Romanya ve Bulgaristan’dan folklor ekipleri dans gösterilerini gerçekleştirecekler. . Çocuklara ayrılan özel alanda aileler çocuklarıyla keyifli vakit geçirecekler. Bu festival günlerinde bazı çocuklarımız da sünnet olacaklar..  Bu vesile ile beldemize geleceklere Türkiye’nin çok özel yerleşim yerlerinden birisi olan Büyükkarıştıran’da Avrupa birliği proje kapsamında Etnografya müzesi de mevcuttur. Su terazileri görülmesi gereken yerler arasındadır.Buraları da ziyaret etmelerini şimdiden tavsiye ediyorum.

 

Son olarak Çamlık Festivali ile ilgili neler söylemek istersiniz ?

Çamlıca Festivali Uluslararası boyutu ile öne çıkan sanattan müziğe kültürden yeme içme kültürüne her şeyi içerisinde barındıran Büyükkarıştıran’ın hoşgörü ve kültür yanını yansıtan çok önemli bir festival olacak. Festivalin gerçekleşmesinde rolü bulunan Sanayi kuruluşlarımıza , fabrikalarımıza , Büyükkarıştıranlı vatandaşlarıma yine Festivalin organizasyonunu üstlenen Filika Medya Organizasyonun kurucusu sayın Dilek Çakır’a ve Filika Medya Organizasyon Koordinatörü Sevtap Öcal Aşkın’a bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yerel ve ulusal basında yaptıkları çalışmalarla şimdiden festivalimizi pek çok insana ulaşmasını sağladılar.  Büyükkarıştıran’da ilk kez yapılacak olan Çamlık festivaline herkesi davet ediyorum.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

- Advertisement -

- GAR -

bedava bonus veren bahis siteleri bedava bonus