Doğan Akdemir : “İyi Kuaförlük için işin mutfağında yetişmek gerekir. “ Şeyda Görmez Özel Röportajı

0 170

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

- Advertisement -

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Doğan Akdemir : “İyi Kuaförlük için işin mutfağında yetişmek gerekir. “ Şeyda Görmez Özel Röportajı

 

Bize kendinizden bahseder misiniz , Doğan Akdemir kimdir ?

İsmim doğan Akdemir 21 haziran 1986 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya geldim. Ailenin  en büyük çocuğuyum,  ilkokul ve ortaokul hayatımı Şehit Polis Mehmet Erçin ilkokulun da devam ettirdim. Yunus Emre  lisesinde eğitimi tamamladım. Eğitim hayatım bittikten sonra çocukluktan gelen yeteneğimi fark ettim ve serüven başladı. Artık emin adımlarla çekirdekten yetişiyordum , İstanbul’da ünlü salonlarda çalıştım ; defileler, showlar ,sahne görselleri bu tür birçok hizmette yer aldım.

Mesleğe ilk adımı nasıl attınız ?

Maddi imkansızlıklardan kaynaklandı bu mesleğe yönelmem; henüz 10 yaşındaydım bundan 21 yıl önce babam çalışmıyordu ekonomik durumumuzdan  dolayı kuaför olan amcamın yanında işe başladım 2 yıl kadar orada çalıştım aradan zaman geçtikten sonra mesleğe yatkın olduğumu, kendi kendime bir şeyler türetebildiğimi öğrendim, kendimi keşfetmem  o yıllarda başladı. Kimyasal işlemler üzerine kendimi geliştirmek  için Yahudi ustalar tarafından yetiştirildim kendilerine de buradan teşekkür ediyorum

Kuaförlük anlamında asıl branşınız nedir ?

 

Eğitimli olduğum ve kendimi geliştirdiğim alan “Kimyasal İşlemler”  bu şekilde açıklayabilirim; kopmuş ve yanmış saçları onarmak onları boyamak ve aldığım eğitimlerin de desteği ile saçların eski haline ulaşabilmesi için elimden gelen özveriyi  en iyi şekilde müşterilere sunabilmek.  Sekiz yıl boyunca İstanbul’da yaşadım, farklı ünlü salonlarda çalıştım,  daha sonra Annemin telkinleri ile Diyarbakır’a geri dönüş yaptım. Diyarbakır’a yerleştikten sonra bir dönem amcam ile beraber aynı salonda çalıştım. Belli bir süreden sonra bir nevi olduğun kaba sığamama derler ya öyle bir an  yaşayınca artık kendi yerimi kurmaya karar verdim. Zorlu bir süreç oldu , maddi imkansızlıklar ve aksilikler derken bundan 4 yıl önce Diyarbakır’ın ofis semtinde  ilk salonumu kurdum. 180 m2 bir salondu 24 personelim vardı, sadece boyama işlemleri ile ilgileniyorduk. Sur olaylarından sonra maddi ve manevi çok ciddi mağduriyetimiz oldu. Kendi memleketimde kalsam mı yoksa tekrardan İstanbul’a mı dönsem diye bir tereddüt yaşadım mantıklı olanı yaptım ve memleketimde kalmaya karar verdim. Bulunduğumuz salonu satın aldım kadroyu biraz daha küçüktüm,  burada da farklı zorluklar yaşadım.

 

Doğan bey kuaförlük son dönemde popüler bir meslek haline geldi hatta halk arasında konuşulan haliyle “Kuaförlükte çok para var” deniliyor ve  herkes kuaförlüğe yöneliyor bu algının oluşma sebebi sizce nedir?

 

Bu algının oluşma sebebi insanların yapılan işlemlerin farkında ve bilincinde olmadan yani sonuçlarının ne olduğunu bilmeden kolay para kazandığımızı zannetmesinden kaynaklanıyor. Çünkü bizde bazı işlemlerin maliyeti çok yüksektir mesela saç kaynak diye bir sistem vardır bu saçlarını uzatamayan saçını bazı sebeplerden dolayı kaybetmiş insanların saçlarını uzatmak için kullandığı bir yöntemdir ve çok pahalı bir işlemdir çünkü kaynak yaparken kullandığımız ek salar yurtdışından ithal olarak gelir. tamamıyla gerçek saçtır ve döviz bazında alınan bir üründür. Yani alınan ücret fazlarıdır fakat onu temin etmek için ödediğimiz ücrette fazladır. Çünkü saç dediğimiz sistem altın gibi gramla alınan bir üründür ve döviz bazında değerlendirilen bir üründür yani dolar yükseldi zaman o da yükselir onun haricinde kimyasal işlemlerde kullanılan ürünler çok önemlidir. Hangi ürünün hangi saça doğru geldiğini bilmek gibi şeyler tamamen maliyet üzerinedir çünkü ülkemizde birçok kozmetik ürün ithal gelmektedir. çünkü ülkemizde üretilmektedir. ithal gelen ürünlerde ithal ağırlıklı gelen ürünlerdir ve özel tüketim ve özel katma değer vergisine sahip ürünlerdir. Yani bizim kazancımız fazla ama giderimizde fazladır. tabi ki kazancı daha yüksek tutmanın da yöntemleri vardır mesela marka ürün gösterip merdiven altı ürün kullanırsanız ki bunu hiçbir şekilde tavsiye etmiyorum çünkü bunlar hem müşterinin sağlığı açısından hem de kuaförün sağlığı açısından iyi değildir. bu yüzden kullandığımız işi gerçekten uzmanlarıyla çalıştığımız için hem kendi sağlığımız hem müşterinin saçının  sağlığını ön planda tutuyoruz. Tabi bu konularında belli bir maddi boyutu vardır. bu yüzden bu maddi boyuta el emeği de dahil edilirse ister istemez yüksek bir rakam çıkıyor.

Peki Doğan Bey Genelde Ben de bir kadın olarak moralim bozulduğunda canım sıkıldığında kuaföre gitmek istiyorum stresimi atayım depresyondan çıkıyım gibi saçma sapan bir çok şey üretiyoruz kendimize son durak olarak kuaförleri tercih ediyoruz bundaki amaç gerçekten depresyonlara sıkıntılara kuaförlerin iyi geldiği sizce doğrumu?

 

Tabi ki doğrudur çünkü kişi psikolojik olarak daraldığını düşünürse kişi kendini olduğu gibi görür yani üzerindeki kıyafet gibi insanlar dış görünüşünü değiştirdiği zaman bu psikolojik durumdan kurtulacağını düşünür. Aslında kurtulmanın birçok yöntemi vardır fakat bu ilk akla gelen yöntemdir. Örneğin Çok sıkıldım bunaldım hadi saçımı yapayım alışveriş yapayım gibi dikkat ederseniz bunalımdayken yapılan çoğu alışverişteki kıyafetlerin bir çoğu etiketi üzerindeyken bile dolapta kalır ve de giyilmez o an kendini iyi hissetmesi için yapılmış terapi gibi bir şeydir. kuaför bölümüne geldiği zaman mesela bütün kaprisini bütün öfkesini kuaförden çıkartabilir. Kuaför o esnada sevgilisidir, kocasıdır her şeyidir. bütün negatif enerjisini kuaförün üzerine aktarır. Genelde renk değişimi yapılır kesim ciddi bir işlem olduğu için ona pek yanaşmazlar. bide hastalık hastası dediğimiz insanlar var en ufak durumda kendini kötü hisseder. onları tedavi etmek daha kolaydır. mesela saçını sağa tarıyordur biz sola tararız kendini değişik görür ve o zaman kendini daha iyi hisseder.

 

Mesleğinizin zorlukları nelerdir ?

Hizmet sektörüne ait bir meslek kadınlarla uğraşıyoruz kadınların memnun olması zordur. Başarının sırrı değişkendir eşinden , ailesinden dolayı ,insanlar başarılı olabilir ama başarısızlığın tek bir sebebi var tüm insanları memnun etmek bizim öyle bir niyetimiz yok herkesi memnun eden biri zaten başarılı olmaz. Mesleğimizin zorlukları saçın olduğundan farklı reaksiyon göstermesi , ne istediğini bilmeyen müşteri portföyü istediği rengin adını bize farklı söylerler .Sarının birden farklı tonu vardır .onun haricinde psikolojisi bozulmuş depresyonda olan bayanlar bize zorluk çıkarıyor,

 

Bu tarz müşterileriniz oluyor mu kadın geliyor elinde fotoyla saçının bu renk olmasını isteyen?

Bizi plastik cerrah olarak gören bayanlar var . 10 farklı insana 10 tane aynı renk aynı model tişörtü giydirin nasıl 10 da farklı duruyorsa kişilerde de farklı duruyor. Neden bende öyle durmadı  deyip mesleğimizin zorlukları orda başlıyor. Biz olan güzelliği biraz daha belirginleştirip ön plana çıkarıyoruz insanı baştan yaratma gibi bir lüksümüz yaratmak Allah’a mahsus

Nerelerde eğitim aldınız iş geçmişiniz oldu çekirdekten yetiştiniz İstanbul’da kendi alanlarınız ile ilgili nasıl eğitimler aldınız ?

 

Öncelikle vella firmasının danışman kuaförüyüm eğitimleri vellada aldım birebir eğitim belli eğitimleri aldıktan sonra eğitim verme gibi bir şansımız oldu İstanbul’da farklı salonlarda eğitimler verdik kimyasal işlemler işlemler sırasında saçın  vermiş olduğu reaksiyonlar insan vücudu gibi saça a ilk müdahale çok önemlidir hangi ten rengine hangi saç renginin önemli olduğu hem eğitim aldım hem eğitim vermekteyim

 

Sizce bu meslekte alaylı mı olmak önemli yoksa eğitimini almak mı ?

Olaya genel bakıp değerlendirirsek her meslekte olduğu gibi işin mutfağında yetişmek daha sağlıklıdır bunlar başarılı ve başarısız kuaförleri birbirinden ayırır bir kuaförün başarılı olması için bir kaç kuaförün başarısız olması gerekmektedir ancak bu şekilde başarılı olan kendini belli eder. Eğitim önemlidir ama işin mutfağımdan yetişmek daha farklıdır. Kuaförlerin  yetişmesindeki en önemli etkenleri kısaca anlatıyım ben 1997 meslek girişliyim , malumunuz o zaman daha çok yapay modeller revaçta olduğu için bir usta 15 yılda yetişiyordu şimdi modeller ve renkler daha doğan sanki önceden de yapılmış gibi gösterildiği için teknolojinin gelişmesi gelişim ve malzeme anlamında bizim de işimizi etkiliyor eskiden 3 4 boyayı karıştırıp uyguladığım renk şimdi tek bir boyada halloluyor. Eskiden 15 20 yılda yetişen bir kuaför şimdi 4 5 yılda yetişebiliyor bunların yetişmesi de başarılı ve başarısız olanları birbirinden ayırıyor. Hiçbir zaman 5 yılda yetişen bir ustayla 15 yılda yetişen bir usta aynı olmuyor.

En büyük hayaliniz ne ?

En büyük hayalim belli bir süre sonra bu kadar dinamik olamayacağım fizyolojik ve psikolojik olarak vücut yorulacaktır en azından daha iyi bir yaşam standartı elde edebilmek için çocuklarıma daha iyi bir gelecek bırakmak için şimdiden çok çalışıp o zamanlar emekliye ayrılınca sefasını sürmek istiyorum

 Kuaförlük mesleği özel hayatınızı nasıl etkiliyor ,

Şu an hayatımda bir insan yok öyle bir problemimde yok olduğu zamanlarda da problem yaşıyorum erkekler sevgililerinin eşlerinin nasıl erkek berberi olmalarını istemiyorsa bayanlarda istemiyor. Bu işte büyümek istiyorsanız profesyonel olmak için müşteri ile aranda mesafe olması gerekiyor sen ondan para kazanıyorsun müşterilerinize farklı şekilde yaklaşırsanız aynı izlenimi tekrar ister sizde o esnada yoğun olabilirsiniz kişi bu durumu gördüğü zaman kendini ilgisiz bıraktığınızı zannedip görsel anlamda veya psikolojik anlamda bunu yansıtabilir bu da diğer müşterileri ve bizi etkileyeceği için işimize negatif bir yönde yansıyabilir. o yüzden gelen müşterilerimize hep mesafeli davranıyoruz, bize güvenerek geliyorlar buraya gelmelerinin bir amacı var belli bir ücret karşılığında istedikleri hizmeti alıp rutin hayatlarına devam etmek.

 

Röportaj : Şeyda Görmez

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

- Advertisement -

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

- GAR -