Hazal Karaoğlan :”Kadınlar Haklarından Haberdar Değil.”

0 232

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

- Advertisement -

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Hazal Karaoğlan :”Kadınlar Haklarından Haberdar Değil.”

 

Öncelikle bize  kendinizden  bahseder misiniz?

1997 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum.1 yıllık avukatlık stajının ardından 1999 yılından beri Bakırköy’de serbest avukatlık yapmaktayım. 13 yaşında bir kız çocuğu annesiyim.

 

Neden Hukuk ?

Küçüklüğümden beri haksızlığa gelemeyen bir yapım var.Mesleğimizde davayı aldığımız zaman taraf olmadan o kişinin veya kurumun haklarını savunmak çok önemli. Ayrıca karakter olarak da baskın  bir karakterim meslek hak savunuculuğu olunca doğal olarak kişinin pısırık olmaması gerekiyor.Ayrıca insanların haklarını öğrenerek ve bu hakları kullanarak yasalara uyarak ülkemizdeki insanların çok daha medenileşeceğine uygar bir ülke olacağımıza inanıyorum.

 

Medya ile aranız nasıl? Televizyon, internet, gazete, dergi gibi iletişim araçlarından ne şekilde faydalanıyorsunuz? Sosyal medya ile aranız nasıl?

 

Aslında medyayla aramın çok iyi olduğunu söyleyebilirim.Pek çok sabah kuşağından sağlık ve aktüalite programlarında pek çok hukuki sorulara avukat olarak cevap veriyorum.Vatandaşlar arıyor ve haklarını soruyorlar.Ayrıca gerek kadınların şiddete karşı haklarını ,gerek kadın gerekse erkeklerin boşanma ,tazminat ,nafaka velayet keza yine aynı şekilde miras hukuku ,saklı pay tenkis davası vesaire pek çok hukuki konuyu çeşitli kanallarda canlı yayında anlatmaya çalıştım. Sosyal medyayı da kullanıyorum Twitter ,İnstagram ve Facebook hesaplarım aktif günlük takip ediyorum.

Hukuk ile ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz ?

 

Az önce de belirttiğim gibi ülkemizde özellikle kadınlar haklarından haberdar değiller.Aile konutu şerhini bütün kanallarda anlatarak kadınların çocukları ile ortada kalmamalarını haklarını öğrenmelerini sağlamaya çalışıyorum.Tüm avukat meslektaşlarımız ve İstanbul Barosu da bunun için çabalıyor.

 

Televizyonda Hukuk Programları ve hukuk içerikleri yayınlaştı bununla ilgili neler söylersiniz ?

Hukuk yayınlarında nelere dikkat etmek gerekir ? Bu yayınlarda daha çok insanlara haklarını hatırlatmak gerekir reklam amaçlı kullanılamaz tabi ki genel bilgilendirme şeklinde ve kendimizi övmeden açıklama yapmalıyız.

 

İyi hukukçunun özellikleri nelerdir ?

 

 İyi bir hukukçu her şeyden önce çok okumalı ve gündemi takip etmelidir.Ayrıca davalarda taraf olmamalı sadece vekillik görevini icra etmeye çalışmalıdır.Hakkı savunmalıdır.Yeri geldiğinde yüksek sesle sert bir biçimde hem mahkemede hakime hem de karşı tarafa meramını anlatabilmelidir.Yani iyi bir hatip olmalıdır.

 

En çok karşılaştığınız sorular neler ?

En çok ceza davalarında kaç sene yer diye soruyorlar. Hukuk davalarında tazminat vesaire ne kadar tazminat öderiz,ne zaman dava biter gibi sorular soruluyor .

 

Bugüne kadar baktığınız davalardan en dikkatinizi çeken hangisiydi ?

 

Aslında hepsinin yeri ayrı ama ceza davalarında farklı olaylarla karşılaşabiliyoruz.Bir adam öldürme davasında sanık vekiliyken müvekkilim baldızına tecavüz eden adamı öldürmüştü.Baldızı daha yargılama sürerken düğün yaptı evlendi hiç önemsememiş eniştesinin onun için adam öldürmesini

 

Hukuk artık rekabetin de yoğun olduğu bir alan siz nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Evet çok fazla hukuk fakültesi açıldığı için çok fazla rakipte var ancak liyakat çok önemli ve ne yazık ki çoğu hukuk fakültesinin yeterli eğitim verdiğini düşünmüyorum. Benim dönemimde sadece 6 tane hukuk fakültesi vardı hepsi devlet üniversitesi idi.Ben ilk tercihim olan Beyazıt’taki merkez binada bulunan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanıp burayı bitirdim.Bizim okulumuz çok zordu hem bilgi hem de hukuk mantığını kullanabilme öğretildi.Kesinlikle avukatlık sınavının getirilmesi gerektiğini düşünüyorum

 

En çok sevdiğiniz hukuk alanı hangisi daha çok hangi alandaki davalara bakıyorsunuz ?

Aslında ben hem ceza hem de özel hukuk davalarına bakıyorum.Fakültede biz hepsinin eğitimini aldığımız için ve 20 yıllık bir meslek hayatından sonra hepsinden anlıyoruz doğal olarak Mesela hukuk davalarına baktığımız bir şirketin ceza davası çıkarsa onu ben bilmiyorum ceza avukatına gidin denilmemesi gerekir. Özel hukuk gayrimenkul ,miras,aile ,borçlar hukuku demektir.Ben ceza hukukunu seviyorum.İyi bir savunma ile alınacak cezayı indirebilmek keyifli bir olay.

Yeni Medyanın ( Sosyal medya ve internet ) mesleğinize olumlu / olumsuz etkileri nelerdir ?

İnternetin mesleğimize faydası şu şekilde oldu meslek içi eğitim seminerlerini baronun faaliyetlerini an itibari ile öğrenebiliyoruz.

Kadın Avukat olmanın zorlukları var mı ?

Aslında mesleğe yeni başladığımda kadın olmanın zorluklarını yaşadım ama şu anda bir sıkıntı yok çünkü meslekte bir isim ve yer edindiğime inanıyorum.Ama mesleğin başındayken ofisi arayıp Hazal Bey’le görüşebilir miyim diyen çok oluyordu.

İnsanların Hukuka karşı bir çekingenlikleri de söz konusu bununla ilgili neler söylersiniz ?

Aslında böyle bir çekingenliğe hiç gerek yok.Bizler her konuda yardımcı oluyoruz.Çoğu meslektaşım gibi ben de hukuki danışmadan ücret almıyorum.Hukuki olarak maddi gücü olmayanlar baroların adli yardım bürolarına müracaat edebilirler.

Tamamen hukuk içerikli bir medya projesi düşünür müsünüz ?

 

Tabi ki neden olmasın her bölümde farklı bir branş işlenebilir interaktif olur seyirciler soru sorar çokta güzel olur.

 

Boş zamanlarınız nasıl değerlendiriyorsunuz?

Boş zamanlarımda genellikle kitap okuyorum.Kişisel gelişime meraklıyım bununla ilgili eğitimler almaya çalışıyorum.Sokak hayvanlarıyla ilgilenmeye çalışıyorum.

 

Hayatımın Kitabı/Filmi diyebileceğiniz bir kitap/film var mı?

Hayatımın kitabı değil de beni en son okuduklarım içinde en çok etkileyen SABA DENİZ UZUN’nun Mucizenin Doğumu adlı kitabı oldu.Oğlu Çağatay Uzun’la alakalı  çok ibret verici herkesin kendi payına bir hisse alacağı muhteşem bir kitap.Yazım dili ve okuması da kolay.

KırmızıTürk- spiker dünyası hakkında neler söylersiniz ?

Kırmızı Türk spiker dünyasını takip ediyorum.Çok başarılı bir oluşum .Spikerler arasında liyakatı ön plana çıkartıcı çalışmayı teşvik edici çok faydalı bir müessese.Takip ediyorum.

 

Gelecek planlarınız nelerdir? Şu an bulunduğunuz konumdan memnun musunuz ve gelecekte kendinizi nerelerde görmek istersiniz?

Bu meslekte 20 yılını harcamış biri olarak aslında geldiğim konumdan memnunum.Ofisimizde pek çok yeni genç arkadaşımız da staj yapmakta dolayısıyla birikimlerimizi ve tecrübelerimizi bu şekilde aktarma imkanı da bulmuş oluyoruz.Mesleğin incelikleri ve püf noktalarını  anlatma imkanımız oluyor.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, takipçilerinize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

 

Elbette öncelikle mutlaka eğitim şart diyorum.Anne ve babalar çocuklarını mutlaka okutsunlar çocuklarının üniversite bitirmesini sağlasınlar.Çünkü aydın bir toplum ve gelişmiş bir uygarlık için herkesin eğitilmesi ve üniversite mezunu olması ve kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Röportaj ve fotoğraflar : Cengizhan KAYA

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

- Advertisement -

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

- GAR -