Şeyda Görmez Sosyal Medyayı Sallayan Sokak Röportajını Yapan Ulaş Taylan Kaplan Özel Röportajı

0 120

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

- Advertisement -

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Şeyda Görmez Sosyal Medyayı Sallayan Sokak Röportajını Yapan Ulaş Taylan Kaplan Özel Röportajı

 

 

Ulaş Bey öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

 

-Tabi ki öncelikle bu özel röportajı benimle yaptığınız için şahsınıza ve kurumumuza çok teşekkür ediyorum. Bendeniz Ulaş Taylan Kaplan, 14.07.1996 Mersin doğumluyum. Ama kökenim Hatay Erzin’e dayanıyor.  4 kişilik bir ailenin tek erkek çocuğuyum,  Birde ablam var.  Oda diksiyon hocalığı yapıyor.  Mersinde doğdum ama maalesef, ilkokul 3. Sınıfta Kıbrıs’a taşınmak zorunda kaldım, orda da 3 yıl yaşadım sonra tekrar Mersine döndüm. Ortaokul ve liseyi mersinde okudum.  Ve son olarak kendim hakkımda bir bilgi vereyim.  Yaşı genç olmasına rağmen,  Ulaş Taylan Kaplan Mersin’de  sevilen bir Muhabir ?

Neden muhabirlik?

 

Aslında bir nedeni yok hayranlıkla başladı her şey.  Çocukken bile tv’de izlediğim foto muhabirliği, savaş muhabirliği vs ilgimi çok çekti, eğlenceli ve zordu eee bende eğlenceyi ve zoru seven biri olarak, çocukken kendime söz vermiştim, bir gün muhabir olmak için.  Hayran olduğum mesleği yapmak için.

Hayran olduğum tek şey o meslek değildi elbette o mesleğe hayran olmamı sağlayan muhabirler de vardı. Aslında itiraf etmek gerekirse ekran yüzü olmak tam bana göreydi.  Araştırmacı bir kimliğim vardı çünkü. Meraklı bir kişiliğim olduğunu söylersem yalan olmaz.

Mesleğe ilk adımı nasıl attınız?

Aslında zor olmadı.  Bitirdiğim okul Gazetecilik ve Habercilikti, ve bu sektörde olan bir iş arıyordum.

Sizinde bildiğiniz gibi bu sektörde öncelikle çevre edinmelisiniz, benimde lise çağımda oluşturduğum bir Basın çevresi vardı.  Çeşitli yerlere haber bırakarak yerel bir televizyon da muhabirlik yapmaya başladım.

 

 

Unutamadığınız bir çalışma anınız?

 

Evet röportajın en tatlı yerine gelmiş bulunuyoruz. Aslında ben bu mesleği biraz da askerliğe benzetiyorum, anıları çok  ve zorlukları neredeyse aynı ?  Nerde, ne zaman, nasıl bir ortamda bulunacağınız ve neyle karşılaşacağınız belli olmuyor.  Sokak Röportajlarını bilirsiniz. Eğlenceli, zevkli, neşeli ama bir o kadar da zordur.  Nedeni şudur ; O kadar çok insanla muhatap oluyorsunuz ki neler yaşayacağınız inan belli değil. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gündeme geldiğinde Mersin halkının da düşüncelerini almak için her zaman ki gibi sokağa çıkmıştım. Yaklaşık 50 kişiyle röportaj yaptıktan sonra bir abimize denk geldik CİHANGİR abimiz. Cihangir abimiz Başkanlık sistemi hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim? sorusuna Başkanlık maşkanlık anlamam da Ankara dikkat etsin hareketlerine, ben Genelkurmay Cumhurbaşkanı Başbakanınızım diyerek başladı ve devam etmişti cihangir abi. Velhasıl kelam röportaj bitti güldük eğlendik kanala geçtik ve montajını yapıp yayınladık.

Hem Tv yayınında hemde Sosyal medya ‘da. Daha sonra Cihangir abinin röportajı milyonlar izlendi.

Bana bir çok yerden mesaj geldi ve tebrikler yağdı. Ayrıca röportaj neredeyse bütün Ulusal kanallarda çeşitli programlarda gülünerek  yayınlandı.

Bu meslekte örnek aldığınız isimler?

Baş isim olarak Ara Güler’in ismini verebilirim size. 13-14 yaşlarında takip etmeye başlamıştım yazılarını ve fotoğraflarını. Hem de hayranlıkla. Bu mesleğe beni iten o oldu diyebilirim.

Çok farklı düşünceleri vardı, belki de beni çeken şey buydu. sonra çeşitli savaş muhabirliği görüntülerini izledim, takip ettim. Çok tehlikeli ve aksiyon doluydu.

Aradığım mesleği yansıttığı için beni çekiyordu. Ve şunu da belirtmek isterim ki, Mersin’in yerel televizyonlarından da örnek aldığım pek çok değerli kişilik var.

 

Bu sektör de olmazsa olmaz özellikleri özetler misiniz?

 

Aslına bakarsanız özetleyemem çünkü sayfalarca yazmam gereken bir soru ilettiniz.

Bu sektör her türlü zor bir sektör. Korkmanız gereken bir sektör. Ne zaman, nerde, nasıl bir olayla karşı karşıya kalacağınız belli olmuyor. Delisi, psikopatı, manyağı eksik olmuyor.

Bir bakmışsınız bir futbolcu tarafından darp edilmişsiniz, Bir bakmışsınız bir ünlü şarkıcı tarafından saldırıya uğramışsınız, Bir bakmışsınız sivil bir vatandaş tarafından mikrofon ve kameranız param parça olmuş. Zor Şeydacım zor, Türkiye’de bu mesleği yapmak gerçekten zor. Onun için bunları bilip bu mesleğe girmeniz gerekiyor. Sabırlı, sakin bir kişiliğiniz olması gerekiyor.

Ve zeki olmalısınız, kendini akıllı sanan insanları aklınızla ve zekanızla alt etmeniz gerekiyor.

Çok kitap, dergi, gazete, köşe yazısı okumanız gerekiyor, dersler, sertifikalar almanız gerekiyor, kendinizi geliştirmezseniz olduğunuz yerde pineklersiniz. Ve dip not olarak belirtmek istiyorum,

Gerçek bir Muhabir olmak istiyorsanız gerçeği yansıtmanız gerekiyor.

 

Şeyda Görmez

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

- Advertisement -

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

- GAR -