YANLIŞ YAPIYORSUNUZ ! / Nazlı İrem Bulut’un Yazısı

87

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

- Advertisement -

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

YANLIŞ YAPIYORSUNUZ! / Nazlı İrem Bulut’un Yazısı

Size birazdan anlatacağım konudaki o ince çizgiyi, o önemli mesajı, özel ders verdiğim öğrencimde yaşayarak daha iyi anladım. Bir gün ders bittikten sonra akşam annesinin bana telefon açıp ‘Hocam, ne yaptıysam da kitap okutamıyorum.’ demesiyle başlamıştı her şey.
Bazı şeyleri öğrenmenin,birilerine öğretmenin ya da kazandırmanın yolu yalnızca çok bilgi sahibi olmaktan geçmez.Sadece bilgi sahibi olmak,başarılı olmak için yeterli değildir.İstemek,başarmanın yarısıdır diyerek mevzuyu klişeleştirmek istemem. Bir şeyleri başarabilmesi için insanın neleri sevdiği,neyi,nasıl yapabileceği çok önemlidir.Tabi birde neden yapmak istemediği.
Günümüzde, kitap okuma alışkanlığını kazandırmaya çalışırken anne-babaların hatta,üzülerek söylüyorum,bazı eğitimcilerin yapmış oldukları,en çok gözüme çarpan birkaç hata var: Zorlamak, baskı yapmak ve bu alışkanlığa sahip olmadıklarını bildikleri hâlde ,özelliklede sevmediği kitapları ,okutmaya çalışmak.
İstediğiniz kadar zorlayın,istediğiniz kadar baskı yapın.Hiç ama hiç kitap okuma alışkanlığı olmayan bir çocuğa bu şekilde,sevmediği şeyleri zorla okutmaya çalışarak, okuma alışkanlığını kazandıramazsınız.
Bu konuyla baş etmeye çalışan,baş edemeyen birçok ebeveyn var,bunu tahmin edebiliyorum.Peki çocuğuma nasıl okuma alışkanlığını kazandırırım ?
Her çocuğun ilgisini çeken bir konu ve tür vardır.Öncelikle bunu tespit ederek işe başlayabilirsiniz.Örneğin,eğer anne ya da babaysanız bir akşam yemeğinden sonra çocuğunuzu karşınıza alıp onunla neleri sevip sevmediğini ve neleri okuyup okuyamayacağını konuşabilirsiniz.Bir öğretmenseniz sınıfta her öğrenciye söz hakkı vererek kitap okuma konusundaki düşünceleriyle ve sevdiği tarzlarla tanışabilirsiniz.Kendi duygularınızı,düşüncelerinizi,sevdiğiniz tarzları ve hatta ilginizi çeken kitaplardan birkaç cümlelik bir şeyleri anlatarak merak uyandırmak isteyebilirsiniz.Tabi ki bu sadece başlangıç için.
Sonra beraber bir kitapevine gidebilir,kitapları inceleyebilirsiniz.İlk aşamaları olduğu için ne isterse onu okusun derim.Hatta onu bu yolculukta,en azından başında,yalnız bırakmayın.Sizde bir kitap alın.Yanında ilgi çekici ayraçlar da alarak işi daha zevkli hâle getirebilirsiniz.Her akşam bir saat kadar beraber kitap okuyabilirsiniz. Kısa bir zaman sonra yavaş yavaş yalnız bırakmaya başladığınızda bunun artık bir sorumlulukmuş gibi seyrettiğini göreceksiniz.Peki nasıl ?
İnsanın beyni ,bir şeyleri alışkanlık haline getirmeye çok elverişlidir. İşte bir şeyler alışkanlık haline geldiğinde de gerisi çorap söküğü gibi gelir.Doğal olarak alışkanlığı yavaştan da olsa kazanmış olacaktır.
Aklınızda şimdi şu soru kaldı: Hep aynı türleri ve konulu kitapları mı okuyacak ? Hayır.Hep aynı müziği dinlemekten sıkılacağı gibi hep aynı konuları okumaktan da sıkılacaktır.Beyin bu noktada da devreye girer.Kısa süre sonra yeni arayışlar içerisine girecektir.Özellikle de bu alışkanlığın tadını aldıktan sonra,yeni bir kitap almanın,yeni bir kitaba başlamanın heyecanını ona hiçbir şey vermeyecektir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

- Advertisement -

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

- GAR -